Zašto psihoterapija?
Vremena u kojima danas živimo nisu ništa manje teška za čoveka od onih prethodnih, samo utiču na čoveka na drugi način. Stres na poslu, masovna komunikacija, internet i društvene mreže, manjak socializacije i kontakta sa prirodom, kao i manjak fizičkih aktivnosti postali su naša stvarnost.
Osim toga, svako od nas suočava se sa brojnim problemima lične prirode kao što su problemi na poslu, sa partnerom, u porodici, sa decom, prekomernom težinom, alkoholom ili drugim bolestima zavisnosti. Tražimo beg od stvarnosti sa kojom ne možemo da se suočimo, a često samo dublje kopamo rupu u kojoj se nalazimo.
Istina je da smo često najveći protivnik sami sebi upravo mi. Ne možemo promeniti svet i ljude oko sebe, ali možemo promeniti sebe tako da podnosimo taj svet na način koji nam neće stvarati simptome, depresiju, anksioznost, strah ili bilo koju drugu diskfunkciju.
Psihoterapija je istraživanje sebe, osvešćivanje svega onoga u nama što nas sputava i otežava nošenje sa svakodnevnicom. Otkrivamo i menjamo te delove ličnosti u one funkcionalnije koji nas neće sputavati. Otkrivamo i definišemo naš put ka boljoj verziji sebe.
Psihoterapeut je Vaš saveznik koji Vam može pomoći u toj borbi. Psihoterapija kroz svoje brojne oblasti delovanja, opisuje, istražuje, meri i predviđa različite aspekte ljudskog mentalnog funkcionisanja.
Poznati pshioterapeut Irvin Jalom svoje klijente zvao je saputnicima – jer je smatrao da su terapeut i klijent saputnici na otkrivanju i pravljenju puta kojim klijent treba da krene.
Nađite svoj pravi put, budite hrabri da priznate sebi da imate problem, to je prvi korak i često je najteži. Na put od hiljadu milja se kreće jednim korakom. Tu smo da Vam pomognemo u pronalaženju i koračanju na putu ka bojem sebi.
Više o tome kako psihoterapija utiče na naše misli, osećanja i ponašanje možete pročitati klikom ovde.
Prva konsultacija i psihološko testiranje
U našem Centru se psihološko testiranje na početku terapije pokazalo kao vrlo plodonosno. Psihološko testiranje ili psihodijagnostika nam pomaže da dublje i detaljnije uđemo u problem, kao i Vaše psihološke karakteristike. Važno je da Vas dobro procenimo i upoznamo, kako bismo napravili najbolju strategiju za dalje usavršavanje, rad na Vašoj ličnosti i prevazilaženje identifikovanih problema. Psihodijagnostika nam pomaže da damo odgovre na pitanja kao što su:
- Šta treba da radim da bi mi bilo bolje?
- Da li treba da uzimam lekove?
- Zbog čega se ovako osećam?
- Koja vrsta terapije je najbolja za mene?
Mitovi i činjenice o psihoterapiji
Vrste psihoterapije u Pegasus Centru
Individualna psihoterapija
Kratak opis:
Susret sa psihoterapeutom, odnosno seansa traje 50 minuta do 1h. Promena ne nastaje samo tokom seanse, več i u periodima između seansi. Individualna psihoterpaija daje najbolje rezultate kada postoji kontinuitet. Obično se održava jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje.
Može se raditi i online, ali naš savet je da ukoliko ste u mogućnosti dođete na psihoterapiju, jer ništa ne može da zameni živi kontakt, kao ni efekte istog. S druge strane, postoji mogućnost online psihoterapije, za ljude koji su u inostranstvu, ili iz drugog razloga nisu u mogućnosti da dođu.
Postoje različiti psihoterapijski modaliteti, odnosno škole i pravci, ispred kojih rade naši terapeuti, ali je prvenstveno bitno da sa terapeutom ostvarite dobar psihoterapijski odnos. O našim terapeutima, kao i njihovim psihoterapijskim modalitetima, obrazovanju i drugim specifičnostima možete pročitati klikom ovde.
Grupna psihoterpaija
Specifičan oblik psihoterpaije koji podrazumeva sastanak više ljudi sa sličnim problemima i terpaeutom.
Grupa se održava jednom nedeljno, uvek u isto vreme u trajanu od 90 minuta (trenutno aktivne grupe su utorkom i petkom od 18:00) Grupna psihoterpaija nije pogodna za sve oblike disfunkcija, ali je veoma uspešna u pokretanju određenih stanja kao što su depresija, anksioznost, manjak samopouzdanja i motivacije.
Pre ulaska u grupu potrebno je da klijent poseti nekoliko individualnih seansi kako bi terapeut procenio da li je klijent u tom trenutku pogodan za grupu kao i koja grupa je za njega najpogodnija.
Za više informacija o grupnoj analitičkoj psihoterapiji kliknite ovde.